Kontakta oss - Svenskt Vatten Hoppa till huvudinnehåll

Kontakta oss

Välkommen att ta kontakt med någon av oss som arbetar på Svenskt Vatten. Vi svarar på frågor från våra medlemmar och företagspartner.

Verkställande direktör

Pär Dalhielm

Verkställande direktör

E-post:
par.dalhielm@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 04

Kommunikation & utbildning - Medlemserbjudande och partnerskap

Sofia Barré

Kommunikationschef

E-post:
sofia.barre@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 27

Isabel Drewert

Projektledare kommunikation

E-post:
isabel.drewert@svensktvatten.se
Mobiltelefon:
076 – 696 77 94

Jonathan Larsson

Ansvarig digitalisering

E-post:
jonathan.larsson@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 13

Jessica Rabe

Digital redaktör

E-post:
jessica.rabe@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 25

Fredrik Vinthagen

Pressansvarig

E-post:
fredrik.vinthagen@svensktvatten.se
Telefon:
0734-23 13 96

Sara Bohlinder

Senior projektledare Utbildning

E-post:
sara.bohlinder@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 12

Ewa Bohman-Ottosson

Projektkoordinator Utbildning och Konferens

E-post:
ewa.ottosson@svensktvatten.se
Telefon:
08-50600206

Maria Gustafson

Senior projektledare Utbildning och Konferens

E-post:
maria.gustafson@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 76

Mia Wedberg

Senior projektledare Utbildning & Konferens

E-post:
maria.wedberg@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 38

Michaela Grut

Projektkoordinator Utbildning och Konferens

E-post:
michaela.grut@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 16

Sandra Pettersson

Projektledare Utbildning och Konferens

E-post:
sandra.pettersson@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 36

Anette Älmeby

Verksamhetsansvarig Utbildning och Konferens

E-post:
anette.almeby@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 14

Helene Östberg

Senior projektledare konferens

E-post:
helene.ostberg@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 09

Vattentjänstenheten

Vattentjänster, forskning och policyutveckling

Henrik Wingfors

Enhetschef

E-post:
henrik.wingfors@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 26

Sarah Berwick

Senior miljöjurist

E-post:
sarah.berwick@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 39

Mats Engdahl

Expert dricksvattenproduktion

E-post:
mats.engdahl@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 21

Anders Finnson

Avlopp, miljö- och kemikaliearbete. Samordnare för EU-arbete

E-post:
anders.finnson@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 02

Maria Holmgren

Senior miljöjurist

E-post:
maria.holmgren@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 10

Erik Karlsson

Strateg för ledningsnät och tillgångsförvaltning

E-post:
erik.karlsson@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 23

Alexander Keucken

Forsknings- och utvecklingsledare

E-post:
alexander.keucken@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 24

Bertil Lustig

Dricksvattenexpert

E-post:
bertil.lustig@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 41

Dan Löfgren

Senior strateg

E-post:
dan.lofgren@svensktvatten.se
Telefon:
070-744 17 89

Pyry Niemi

Public affairs manager

E-post:
pyry.niemi@svensktvatten.se
Telefon:
076-146 75 50
Mobiltelefon:
070-377 41 55

Måns Stenberg

Ansvarig public affairs

E-post:
mans.stenberg@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 00

Sandra Strandh (föräldraledig)

Dricksvattenexpert

E-post:
sandra.strandh@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 56

Peter Sörngård

Avlopp, miljöfrågor och havs- och vattenförvaltningen

E-post:
peter.sorngard@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 20

Ulf Thysell

Strateg klimatanpassning och civil beredskap

E-post:
ulf.thysell@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 32

Birger Wallsten

Dricksvattenexpert

E-post:
birger.wallsten@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 07

Klara Westling

Expert inom avlopp och miljö

E-post:
klara.westling@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 15

Hans Bäckman

Rörnät och klimat - Timanställd hos Svenskt Vatten

E-post:
hans.backman@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 05

Enheten för Ekonomi och Administration

Håkan Östberg

Ekonomichef

E-post:
hakan.ostberg@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 35

Agneta Hjälm

Ekonomiadministratör

E-post:
agneta.hjalm@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 19

Johanna Larsson

Ekonomiadministratör

E-post:
johanna.larsson@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 37

Pia Svärdinger

Kontorsadministratör

E-post:
pia.svardinger@svensktvatten.se
Telefon:
08-506 002 18

Kontaktuppgifter
Svenskt Vatten

Telefon: 08-506 002 00
Skicka e-post

Postadress
Box 14057
167 14  BROMMA

Besök & leverans
Gustavslundsvägen 12, 4 tr
167 51  BROMMA 

Fakturaadress
Svenskt Vatten AB
Box 14057
167 14 BROMMA 
Märk fakturan med vårt projektnummer samt vår referens

Organisationsnummer: 556473-5248
E-post för PDF-fakturor:
 faktura (a) svensktvatten.se
Bankgironummer: 5878-9330 

E-faktura
Peppol-ID 0007:5564735248 
VAN operatör Jcloud/Netcliet

Besöksadress Bryssel
Square de Meeûs 38/40
B-1000 Bruxelles
Belgien
 
Föreningen Svenskt Vatten
Box 14057
167 14  Bromma
Organisationsnr 802003-6847

Faktura till e-post foreningen.svensktvatten (a) svensktvatten.se 

E-faktura
Peppol-ID 0007: 8020036847 
VAN operatör Jcloud/Netcliet