|
Nyhet

Nu öppnar VASS-undersökningen om kompetensförsörjning – hjälp oss att hjälpa dig!

Rätt person på rätt plats, hur svårt kan det vara? Ganska knepigt inom VA-branschen, något Svenskt Vattens medlemmar vittnar om. VASS-undersökningen om kompetensförsörjning, med start 8 oktober, är ett sätt att adressera utmaningarna.

Svenskt Vatten har nyligen startat upp ett nätverk av medlemmar för att vi tillsammans ska kunna arbeta med strategisk kompetensförsörjning inom branschen. För att bättre kalibrera vilka insatser som Svenskt Vatten och nätverket ska fokusera på, är vi beroende av en färsk lägesbild av medlemmarnas behov. Lägesbilden ska hjälpa oss att hitta rätt inriktning på insatserna.  

Kompetensförsörjning svårknäckt nöt 

Varför är det då så svårt med kompetensförsörjning? Svenskt Vattens medlemmar lyfter ofta hur utmanande det är att hitta människor med rätt kompetens; det är en komplex kedja av faktorer som samverkar över tid för att få rätt människa till rätt tjänst. 

Först måste ett intresse väckas, därefter måste personen gå rätt utbildning och det måste finnas passande utbildningsplatser. Det kan också handla om att personer behöver flytta för en tjänst, vilket medför en rad utmaningar.  

Det finns några etablerade sätt som används i dag för att säkra kompetensförsörjningen: 

  • Att jobba med sin egen synlighet mot den lokala arbetsmarknaden kan alla göra – men det krävs förstås resurser och genomtänkta budskap. 
  • Att få en praktikplats som LIA eller möjlighet att skriva sitt examensarbete hos en VA-organisation är ett steg in till ett jobb i branschen.
  • Det går också att vidareutveckla den personal man har eller hitta en person med snarlik kompetens och med hjälp av valideringsinstrumentet identifiera det som saknas.  

Vilka kompetenser är mest efterfrågade? 

Förra året publicerade Svenskt Vatten två rapporter om VA-branschens kompetensbehov. Kompetensbristen är bred, men några yrkeskategorier sticker ut. Alla yrkeskategorier behöver växa och särskilt VA-projektör, VA-strateg/utredare samt inom inköp/upphandling och IT/säkerhet. 

Du hittar rapporterna i Vattenbokhandeln: 
VA-organisationernas kompetensbehov, del 1 
VA-organisationernas kompetensbehov, del 2 

Om VASS-undersökningen 

Den 8 oktober öppnar undersökningen som sedan är öppen till 5 november. Du hittar den hos Svenskt Vatten/VASS och länken skickas även ut till lokala systemadministratörer. 

För frågor om enkäten eller om arbetet med kompetensförsörjning, går det bra att kontakta Henrik Wingfors, enhetschef Vattentjänstenheten.

Läs mer om alla våra VASS-undersökningar här