IN ENGLISH
|

Så sätter Svenskt Vatten vattenfrågorna på Almedalens agenda

Hur stärker vi beredskapen när samhället är helt beroende av vatten? Hur ska kommunerna klara investeringar som krävs i vatten- och avloppssystemen? Hur ser politikens svar ut på de utmaningar som VA-branschen står inför? Det är några av frågorna när Svenskt Vatten medverkar under Almedalsveckan 2026.

Tillsammans med Vattenindustrin och Mötesplats Vatten står Svenskt Vatten bakom Vattendagen den 25 juni på Tranhusgatan 26 i Visby. Under dagen samlas beslutsfattare, experter, kommunföreträdare och branschaktörer för att diskutera vattenfrågor ur perspektiven beredskap, investeringar, klimat, miljö och samhällsutveckling. 

Vattendagen samlar vattensektorn 

Vattendagen är mötesplatsen för alla som arbetar med eller berörs av vattenfrågor. Under en intensiv dag arrangeras seminarier, samtal och debatter om allt från dricksvattenförsörjning och avloppsrening till klimatanpassning, beredskap och framtida investeringar. 

För Svenskt Vatten är Almedalen ett viktigt tillfälle att lyfta frågor som påverkar både kommunerna och de nästan tio miljoner människor som varje dag är beroende av fungerande vatten- och avloppssystem. 

Är kommunerna redo i kris och krig? 

Klockan 09.00 arrangerar Svenskt Vatten seminariet Vatten är vårt viktigaste livsmedel – är kommunerna redo i kris och krig? 

Utgångspunkten är att vattenförsörjningen är en grundförutsättning för att samhället ska fungera, både i vardagen och vid kriser eller krig. Trots att beredskap och säkerhet står högt på den politiska dagordningen är vattenfrågan fortfarande relativt osynlig i den nationella beredskapsdiskussionen. 

Under seminariet beskriver Ann-Charlotte Duvkär, vd för Mälarenergi Vatten, de utmaningar som kommunerna möter när det gäller åldrande infrastruktur och ökade krav på robusthet. Svenskt Vattens expert Ulf Thysell presenterar centrala förslag från VA-beredskapsutredningen och pekar på åtgärder som kan stärka Sveriges vattenberedskap. 

Seminariet avslutas med en paneldiskussion om varför utvecklingen går så långsamt trots att problemen är väl kända och lösningarna till stor del finns på bordet. 

Seminariet modereras av Hedvig Elander, pressansvarig på Svenskt Vatten. 

Har vi råd att inte investera? 

Direkt därefter, klockan 10.00, arrangerar Svenskt Vatten seminariet Har vi råd att inte investera i infrastruktur för vatten och avlopp? 

Behovet av investeringar i Sveriges VA-system är stort. Samtidigt finansieras verksamheten nästan helt genom VA-taxan, vilket väcker frågor om hur kostnaderna ska fördelas och hur höga avgifter hushåll och företag klarar av. 

Under seminariet presenterar Erik Karlsson, strateg på Svenskt Vatten, de senaste investeringsberäkningarna. Därefter följer en diskussion med företrädare för fastighetsägare och hyresgäster om hur kostnadsutvecklingen påverkar kunderna. Seminariet avslutas med en politikerpanel om möjliga vägar framåt. 

Seminariet modereras av Henrik Wingfors, enhetschef på Svenskt Vatten. 

Politikerdebatt om vattenfrågans framtid 

Svenskt Vatten medverkar också i den avslutande politikerdebatten under Vattendagen. 

I debatten möts riksdagspolitiker från olika partier för att diskutera vattenfrågans framtid och hur Sverige ska möta utmaningarna inom dricksvatten, avloppsrening, beredskap, klimat och investeringar. Svenskt Vattens experter bidrar med fakta, analyser och inspel från verksamheten, medan politikerna får ge sina perspektiv på vilka beslut som krävs framöver. 

Debatten modereras av Svenskt Vattens Public affairs manager Pyry Niemi. 

Välkommen till Vattendagen 

Datum: 25 juni 2026 
Plats: Tranhusgatan 26, Visby 

Förutom aktiviteterna på Vattendagen där vi själva är initiativtagare så har vi aktivt arbetat för att ta plats i paneler och rundabordssamtal som andra aktörer arrangerar. Det innebär att experter från Svenskt Vatten medverkar som aktiva deltagare i en mängd seminarier gällande beredskap, samhällsplanering, försäkringsfrågor, cirkulär ekonomi, med mera.

Följande personer från Svenskt Vatten är på plats och kan delta i seminarier och paneler:

  • Pär Dalhielm, vd
  • Hedvig Elander, pressansvarig
  • Anders Finnson, avlopp, miljö- och kemikaliearbete. Samordnare för EU-arbete
  • Erik Karlsson, strateg
  • Pyry Niemi, Public affairs manager
  • Ulf Thysell, strateg klimatanpassning och civil beredskap
  • Henrik Wingfors, enhetschef Vattentjänsenheten